ХОСТЕЛ, ЯК ЯВИЩЕ


Від ночівлі на соломі до безкоштовного Wi-Fi

Прототипи хостелів – придорожні харчевні, століття тому пропонували не вибагливого подорожуючого місце для ночівлі. Перший же хостел в сучасному розумінні цього слова з'явився в 1909 році. Німецький учитель Річард Ширманн вирішив влаштовувати зі своїми вихованцями недільні прогулянки за місто. Так як його підопічні були бідні, їм було важко знайти підходяще місце для ночівлі, і вони були змушені ночувати в школах, які були вільні у вихідні або під час канікул. Так далекоглядному викладачеві і прийшла ідея про організацію постійних місць для ночівлі учнів, і Ширманом став пропонувати молодим мандрівникам ночувати в школі, де сам працював. На ніч з класів виносили парти і стільці, а на підлогу клали мішки з соломою. Вранці кожен гість школи допомагав поставити шкільні меблі на місце і прибрати залишки соломи. Пізніше хостел був перенесений в замок Алтени, де існує і до цього дня.

Сьогодні хостел – це невеликий недорогий міні готель, в якій за скромну плату розміщують всіх туристів незалежно від статі, раси, віросповідання і політичних переконань. Фактично, існування хостелів дає можливість молоді та представникам малозабезпечених верств суспільства подорожувати по всьому світу.

Міжнародна Молодіжна Федерація Хостелів

На сьогоднішній день Міжнародна Молодіжна Федерація Хостелів (HI – Hostelling International), що діє під протекцією ЮНЕСКО, об'єднує понад 400 хостелів, розкиданих по всьому світу.

Ця неурядова і некомерційна організація розробляє і затверджує стандарти, загальні для всіх хостелів, встановлює критерії отримання акредитації, а також проводить перевірки рівня якості послуг, що надаються хостеламі. На хостели, які є членами Федерації, поширюються єдині стандарти, і власники не можуть їх ігнорувати. Ці стандарти стосуються культури спілкування і прийому, чистоти і порядку, безпеки, зручності, права на приватність. Крім того, Міжнародна Молодіжна Федерація Хостелів щорічно ініціює випуск двох каталогів: «Америка, Азія і Африка» і «Країни Тихоокеанського регіону і Європа», що містять повну інформацію про хостелах, розташованих в цих регіонах.

Будь-який хостел, що навіть пройшов акредитацію, піддається численним інспекціям і ревізій із залученням як офіційних осіб, так і «таємних покупців». Смішно було б порівнювати хостел з п'ятизірковим готелем, тому що готель такого типу за визначенням не може і не повинна бути розкішною, але елементарні чистоту і затишок цілком можна знайти в стінах будь-якого хостелу.

На початку 20-х років в Європі відкрилося ще кілька хостелів. Потім ще і ще. В середині XX століття моду на малобюджетний туризм – backpacking (від англ. Backpack – рюкзак) допомогли ввести хіпі. Жага зміни місць і готовність задовольнятися мінімальними зручностями значно збільшила популярність хостелів.

Через десятиліття хостели зазнали значних змін. Всього двадцять років тому вони були всього лише невибагливим місцем для ночівлі, а в наші дні пристойні хостели пропонують своїм гостям досить значний список зручностей, таких як кондиціювання повітря в номерах, безкоштовний Wi-Fi, постільна білизна, рушники, чай і кава в необмежених кількостях і т.д..

Спосіб життя

У перекладі з англійської «хостел» – це гуртожиток. Гуртожиток в нашому розумінні за багато років придбало негативний відтінок. Тому, говорячи про сучасні гуртожитки-готелі західного зразка, зручніше все-таки користуватися мовою оригіналу. Тоді не виникатиме небажаних асоціацій із брудними сходами, непрацюючою сантехнікою й іншими «достоїнствами» радянських гуртожитків

Зазвичай в хостелах існують номери різної місткості із зручностями в номері або в блоці на кілька кімнат. Бувають і місткі приміщення, розраховані на десять постояльців, зі зручностями на поверсі. Природно, чим менше зручностей, тим дешевше обійдеться проживання. Згідно з єдиними стандартами, наявність холодної та гарячої води в хостелі – обов'язкова. А ось за постільну білизну іноді доведеться заплатити додатково. Іноді сніданок включений у вартість проживання, але частіше в хостелі є кухня для самообслуговування, де постояльці можуть готувати собі їжу. Важливою особливістю є і те, що в хостелі повинні бути або шафки, що закриваються на ключ, або приміщення, що охороняється, де гості зможуть залишити свої речі і будуть мати до них доступ в будь-який час.

Хостели відрізняються чистотою і часто навіть більш суворими правилами проживання, ніж п'ятизіркові готелі. У багатьох хостелах за кордоном не можна курити, в деяких не можна приходити після опівночі. Однак у великих містах хостели відкриті 24 години на добу.

Основна маса гостей хостелів – це групи школярів та студентів. Однак хостели залучають людей і більш старшого віку. Аудиторія, яка обирає хостели, – особлива. Це енергійні люди, буквально з дитинства звикли до такого способу життя. Це люди, які хочуть спілкуватися, дізнаватися багато нового, знайомитися з людьми, здобувати друзів по всьому світу.

Деякі мандрівники в нашій країні поки що з побоюванням ставляться до такого формату розміщення, багато, наприклад, не готові ділити кімнату з незнайомими людьми. Але той, хто оцінив демократичність хостелів, може заощадити на поїздці і практично за смішні гроші розміститися в самому центрі міста. Крім того, хостели славляться по всьому світу своєю атмосферою відкритості і дружелюбності.

Для тих, хто мріє подивитися світ, але не може похвалитися хорошим добробутом, найкраща можливість здійснити свою мрію – це вибрати для проживання хостел.

Статті